Posted on

До адвоката Ратушної Р.П. звернувся клієнт з приводу оскарження відмови органів пенсійного фонду України у зарахуванні пільгового стажу. Клієнт також просив допомогти зарахувати до страхового стажу період навчання та здійснити перерахунок пенсії. Пенсійним фондом України призначено клієнту пенсію за віком. Проте пенсійний фонд відмовився зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період його роботи з 21.07.2003 року по 15.03.2004 року. В обгрунтування відмови ПФУ вказав на необхідність перевірки даних, які містять вказана довідка про підтвердження стажу. Пенсійний фонд також не зарахував до страхового стажу період навчання ОСОБА_1. Він з 01.09.1985 року по 30.06.1986 року, з 29.06.1988 року по 23.08.1989 року навчався у Донецькому політехнічному інституті. Внаслідок чого відмовлено здійснити перерахунок пенсії.

Що було зроблено?

Відмова пенсійного фонду була оскаржена адвокатом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду шляхом подання адміністративного позову. У позові адвокатом та її помічниками професійно, грунтовно та досконало описано протиправність дій. Оскільки клієнтом були надані всі документи щодо атестації робочого місця у період його роботи з 21.07.2003 року по 15.03.2004 року. На підтвердження періоду навчання клієнтом надавалася довідка з інституту, який на теперішній час знаходиться на окупованій території України. Довідку про навчання, видану на окупованій території, пенсійний фонд просто відмовся навіть приймати.

Нормативне регулювання:

Відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №1058) встановлено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема, працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, – після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Пунктом 3 “Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах”, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

При цьому, згідно п.2 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005р. №383 «Про затвердження порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній – у   тих   випадках,   коли  в  трудовій  книжці  відсутні відомості, що визначають право на пенсії для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки   підприємств,  установ,  організацій  або  їх правонаступників.

Суд прийшов до наступного висновку:

“за умови надання позивачем до пенсійного органу документів про підтвердження його стажу роботи за період з 21.07.2003р. по 15.03.2004р., відповідачем безпідставно відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу позивача за Списком №1 зазначеного спірного періоду”.

Яке рішення було прийнято судом?

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 березня 2019 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії ПФУ щодо відмови у зарахуванні до стажу за Списком №1 період роботи з 21.07.2003 по 15.03.2004.

Зобов`язано ПФУ зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 за Списком №1 період його роботи з 21.07.2003 року по 15.03.2004 року.

Зобов`язано також здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням наведеного пільгового стажу його роботи з 05.02.2018р.

Щодо зарахування до страхового стажу періоду навчання клієнта згідно довідки про навчання, виданої у ДНР.

Судом встановлено: “з метою отримання архівної довідки, позивач звернувся до Донецького національного технічного університету, що знаходиться на тимчасово окупованій території”.

Згідно з архівною довідкою, в архівному фонді університету наявна інформація, що ОСОБА_1 з 01.09.1985 був зарахований на перший курс університету. З 30 червня 1986 року ОСОБА_1 було надано академічну відпустку на період проходження дійсної строкової служби. З 29 червня 1988 року повернувся з академічної відпустки. З 23 серпня 1989 року був направлений в Польську Народну Республіку строком на 4 роки на повний курс навчання.

Колегія суддів критично поставилася до доводів відповідача, що вищевказана довідка не надавалася ОСОБА_1 під час подання заяви про призначення пенсії. Оскільки зі змісту листа за № Н8203-18 від 06.06.2018 вбачається, що відповідач повідомив про неможливість прийняття будь-якого акту (рішення, документу), виданого органами та/або особами, створеними на тимчасово окупованій території. Такі документи є недійсним і не створюють правових наслідків.

Нормативне регулювання:

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно зі статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Яке рішення було прийнято судом апеляційної інстанції?

Постановою Третього апеляційного адімінстративного суду від 06 грудня 2019 року апеляційну скаргу адвоката задоволено.

Визнано протиправними дії ПФУ щодо відмови ОСОБА_1 зарахувати до страхового стажу період навчання.

Зобов`язано ПФУ зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період навчання з 01.09.1985 по 15.06.1986, з 29.06.1988 по 23.08.1989.

Зобов`язано ПФУ здійснити перерахунок пенсії з 05 лютого 2018 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *