Posted on

Аліменти на утримання дитини можуть виплачуватись: з ініціативи платника на підставі його добровільної заяви; на підставі договору, укладеного батьками за взаємною згодою; на підставі рішення суду за позовом отримувача аліментів.

Особа, яка бажає сплачувати аліменти у добровільному порядку, може подати заяву за місцем отримання доходу про відрахування аліментів. У такій заяві мають бути зазначені розмір відрахувань, період протягом якого вони здійснюються, а також одержувач аліментів.

Перевагами такого способу є швидкість його реалізації та відсутність необхідності здійснення сторонами додаткових витрат. Проте, недоліком є ​​те, що, з одного боку, платник аліментів може будь-якої миті відкликати таку заяву, а з іншого боку, одержувач аліментів не обмежений у праві звернення до суду з позовом про стягнення аліментів. Тобто у довгостроковій перспективі такий стан речей може виявитися ненадійним.

Батьки за взаємною згодою можуть укласти договір про сплату аліментів на дитину, де визначити порядок сплати аліментів, у тому числі їх розмір. Такий договір укладається у письмовій формі з обов’язковим нотаріальним посвідченням

У такому разі, у визначенні умов договору беруть участь обидва батьки, як платник, так і одержувач, у зв’язку з чим враховуються інтереси кожного з них. Як наслідок, ймовірність того, що договір буде виконано належним чином, а сторони не ухилятимуться від виконання своїх зобов’язань, є більш суттєвою.

Мінімальний гарантований фіксований розмір аліментів на дитину – 50% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку.

Відповідальність за невчасну сплату аліментів.

Якщо заборгованість зі сплати аліментів утворилася з вини платника, то одержувач має право вимагати сплати пені у розмірі 1% від суми несплачених аліментів за день прострочення, проте розмір пені не може перевищувати розміру основної заборгованості. При цьому якщо до платника буде застосовано штрафи у виконавчому провадженні, то граничний розмір пені, що підлягає стягненню, зменшується на суму штрафних санкцій.

У разі виникнення заборгованості зі сплати аліментів у виконавчому провадженні, інформація про боржника вноситься до Єдиного реєстру боржників. Наявність інформації про особу в Єдиному реєстрі боржників обмежує вчинення боржником майнових угод та є обов’язковою підставою для відмови нотаріусом у посвідченні угод щодо відчуження майна боржника.

Якщо ж у період примусового виконання рішення про стягнення аліментів виникла заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 4 місяці, до боржника застосовують такі обмеження: у виїзді за межі України; у користуванні транспортними засобами; у користуванні зброєю; у полюванні.

Додатково дитина може бути вивезена одержувачем аліментів без згоди боржника за кордон, за умови надання відповідної довідки про наявність заборгованості. До боржників, у яких виникла заборгованість зі сплати аліментів, що перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, може бути застосовано стягнення у розмірі від 120 до 240 годин суспільно корисних робіт.

Якщо боржник злісно ухиляється від сплати аліментів на утримання дітей, встановлених судовим рішенням, він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності із застосуванням покарання у вигляді громадських робіт на строк від 80 до 120 годин, або арешту на строк до 3 місяців, або обмеження волі на строк до 2 роки.