Posted on

До юридичної консультації адвоката Ратушної Руслани Павлівни звернувся клієнт з приводу перевірки правильності нарахування пенсії за віком на пільгових умовах. В тому числі правильності обсчислення стажу роботи в районах Крайньої Півночі. При вивченні документів виявилося, що клієнту невірно було обчислено вищезазначений стаж його роботи без урахування кратності. Пенсійним фондом також було невірно оптимізовано заробітну плату для обчислення пенсії.

Працівниками юридичної консультації було підготовлено пакет документів до суду, складено позовну заяву. У позові ми просили:

  1. зобов`язати ПФУ зарахувати один рік роботи в районах Крайньої Півночі за один рік і шість місяців;
  2. зобов`язати ПФУ виключити ОСОБА_1, з періоду за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії,:
    • заробітну плату з найменшими коефіцієнтами за період з 01 жовтня 2008 року по 30 листопада 2010 року (21 місяць підряд).
    • додатково виключити період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2003 року;
  3. з 01 квітня 2019 року здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1.

Щодо пільгового обчислення стажу роботи в районах Крайньої Півночі з урахуванням кратності:

Нормативне обгрунтування:

Відповідно до пункту 5 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування`період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.

Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі:

  • трудової книжки,
  • або письмового трудового договору,
  • або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до цих районів,

та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту «д» цієї статті працівникам, що переводяться, направляються або запрошеним на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, прирівняні до цих районів, з інших місцевостей країни, за умови укладення ними трудових договорів про роботу в цих районах строком на три роки, а на островах Північного Льодовитого океану – два роки, зараховувати один рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, за один рік і шість місяців роботи при обчисленні стажу, що надає право на отримання пенсії через старість і по інвалідності.

Висновки суду:

Як встановлено судом, факт роботи позивача у спірний період   в умовах  Крайньої  Півночі  підтверджується трудовою книжкою та архівнимими довідками.

Суд зазначає, що для обчислення пільгового стажу при роботі в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до неї, повинні бути надані:

  • або трудова книжка
  • або письмовий трудовий договір
  • або довідка, в якій зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до цих районів.

Тобто достатньо одного із перерахованих документів, а не їх сукупність.

Щодо оптимізації заробітної плати для обчислення пенсії.

Нормативне регулювання:

За вибором особи до 60 календарних місяців страхового стажу можуть входити будь-які періоди незалежно від перерв. За умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Оскільки, відповідно до довідки відповідача від 01 квітня 2019 року, стаж роботи позивача складає 426 місяців. 10 % з яких становить 42 місяці які може бути виключено зі страхового стажу.

Крім того, статтею 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» дозволено додатково за бажанням особи виключати:

  • періоди строкової військової служби,
  • навчання,
  • догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду,
  • догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
  • за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року,
  • періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону.

Висновки суду:

Таким чином, даною нормою передбачено додаткове виключення окремих періодів. В тому числі період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року. Дана норма не встановлює обов`язковості виключення з основним періодом, про який судом зазначено вище.

Рішення суду першої інстанції:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2019 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.

Рішення суду апеляційної інстації:

Постановою Третього апеляційного адімінстративного суду від 28 лютого 2020 року по справі № 160/7238/19

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишено без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2019 року залилишено без змін.