До юридичної консультації адвоката Ратушної Р.П. звернулася клієнта про захист її права на страхові виплати. Фонд соціального страхування України звернувся до суду з позовом про визнання незаконним та скасування Інформаційної довідки про умови праці. А також просило скасувати висновок ЛЕК від 07.11.2017, протокол №1324 про наявність професійного характеру захворювання ОСОБА_1. На підставі цих документів клієнтці встановлено звязок виявленого захворювання з умовами праці. Їй встановлено відсоток втрати професійної працездатності та призначено страхові виплати. У разі скасування цих документів клієнтка могла втрати своє право на страхові виплати.
Спір виник з приводу невідповідності Інформаційної довідки про умови праці приписам Порядку складання та вимоги до санітарно-гігієнічних характеристик умов праці. Що також тягне за собою скасування Висновку ЛЕК від 07.11.2017 року, як такого, що складений на підставі незаконної Інформаційної довідки.
Нормативне обгрунтування:
Підстави, процедура складання та вимоги щодо форми інформаційної довідки про умови праці (санітарно-гігієнічна характеристика умов праці), регламентовані Порядком складання та вимогами до санітарно-гігієнічних характеристик умов праці, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров`я України від 13.12.2004 року № 614 (далі – Порядок № 614), який прийнято на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 №1112 «Деякі питання розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві».
Відповідно до п. 1.3 Порядку № 614 санітарно-гігієнічна характеристика умов праці (інформаційної довідки про умови праці) складається в разі підозри у працівника професійного захворювання (отруєння) (далі -санітарно-гігієнічна характеристика) та є лише одним з документів, з урахуванням якого в кожному конкретному випадку вирішується питання про зв`язок хронічного захворювання (отруєння) з впливом виробничих факторів і трудового процесу (далі – виробничі фактори) з метою встановлення діагнозу хронічного професійного захворювання (отруєння).
Згідно п.1.4 Порядку № 614 санітарно-гігієнічна характеристика складається лікарем з гігієни праці закладу державної санітарно-епідеміологічної служби за місцезнаходженням підприємства, де працює хворий, на запит керівника ЛПЗ.
Згідно п. 1.14 Порядку для складання санітарно-гігієнічної характеристики головний державний санітарний лікар надсилає припис роботодавцю (особі) для надання необхідних документів за встановленою формою. Термін надання документів не повинен перевищувати 15 робочих днів з часу отримання офіційного запиту від головного державного санітарного лікаря. Матеріали подаються до закладу державної санітарно-епідеміологічної служби із супровідним листом.
Роботодавець (особа) несе відповідальність згідно з чинним законодавством за повноту та достовірність поданих документів (п. 1.16 Порядку № 614).
Відповідно до п. 1.20 Порядку заклад державної санітарно-епідеміологічної служби протягом 5 робочих днів після складання та підписання акта всіма членами комісії готує санітарно-гігієнічну характеристику згідно з додатком 4.
Відповідно до п. Порядку 1.26. у разі незгоди з санітарно-гігієнічною характеристикою заявник має право оскаржити її у вищому закладі державної санітарно-епідеміологічної служби або в судовому порядку.
Судом встановлено:
- Головним управлінням 03.04.2017 року на адресу керівника ПАТ “КЗРК ” направлено припис № 377/4.6.-5 про надання роботодавцем документів. Ці документи необхідні для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці (інформаційної довідки) працівника ОСОБА_1. У зв`язку з підозрою у неї професійного захворювання.
- Лікарем з гігієни праці Держпраці 06.09.2017 року видано Інформаційну довідку про умови праці працівника ОСОБА_1 . Що здійснено на підставі отриманої відповіді на припис та отриманих документів від ПАТ “КЗРК” .
- Держсанепідслужбою у Дніпропетровській області 06.09.2017 року складено «Інформаційну довідку про умови праці» ОСОБА_1 , вих. № 350/4.6-7 від 06.09.2017 року.
- З штатного розпису шахти Октябрська ПАТ “КЗРК” виключено посади майстра (з рудопідготовки). Тому інформаційна довідка була складена на підставі санітарно-гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях. Тим більше, що акт санітарно-епідеміологічного обстеження об`єкта за формою 315/0 складається щодо конкретного підприємства, а не робочого місця.
Висновки суду першої та апеляційної інстанцій
Доводи представника позивача про порушення відповідачем щодо внесення до інформаційної довідки даних лабораторно-інструментальних досліджень, проведених не на робочому місці ОСОБА_1 . А також стосовно відсутності акту санітарно-епідеміологічного обстеження об`єкта за формою 315/0 щодо конкретного робочого місця ОСОБА_1 не знайшли нормативно-правового підґрунтя. Тому є неприйнятними.
Інформаційна довідка № 350/4.6-7 від 06.09.2017 складена у відповідності до вимог Додатку № 2 до Порядку № 614. Так, у зазначеному додатку вказано, що пункти 9-11 інформаційної довідки заповнюються при наявності відповідних даних. Тому зауваження позивача щодо порушень відповідача, допущених під час заповнення п. 9.3 «Шкідливі речовини» та п. 9.12 «Показники важкості праці», не обґрунтовані та не підтверджені доказами.
Яке рішення прийнято судом?
Рішенням Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу від 29 жовтня 2018 року відмовлено в задоволенні позову Фонду соціального страхування України. Суд відмовив у визнанні незаконним та скасування Інформаційної довідки про умови праці. А також у скасуванні висновку ЛЕК від 07.11.2017 року, протоколу № 1324 про наявність професійного характеру захворювання ОСОБА_4.
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 20 червня 2019 року залишено без задоволення апеляційну скаргу Фонду соціального страхування України. Рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 29 жовтня 2018 року залишено без змін.
Таким чином суди першої та апеляційної інстанцій, вислухавши доводи адвоката Ратушної Р.П., прийняли рішення про захист права клієнтки на страхові виплати.