Posted on

Аліментами прийнято називати відшкодування у грошовій формі, які одна сторона виплачує на користь іншої відповідно до чинного законодавства України. Платити аліменти можуть як фізичні особи, так і держава.

Одержувачі та розмір допомоги

Одержувачем грошей може бути особа будь-якого віку. Найчастіше грошова допомога, яка визнається формою участі одного з батьків, виплачується на користь неповнолітніх. Також законодавчою базою України передбачено платежі на користь батьків.
Виплата аліментів може здійснюватися:
• за бажанням платника;
• на підставі договору (взаємна згода сторін);
• на вимогу судового органу.


Розмір допомоги встановлюється на законодавчому рівні і становить залежно від обставин від 16 до 50% суми доходу платника. За умови, що аліменти сплачує держава (передбачено законом у разі неможливості встановити місцезнаходження платника), сума платежу фіксована.


Розмір виплат залежить від прожиткового мінімуму, передбаченого державою на кожну категорію одержувачів, та суми мінімальної заробітної плати, яка є базою для проведення розрахунків. Мінімальний та максимальний гарантований розмір виплат регулюється ч. 2 ст. 182 СК України.

Відповідальність за несплату

Платники, щодо яких є судове рішення про стягнення суми аліментів, при порушенні строків сплати відшкодування (утримання) можуть бути обмежені в:
• праві виїзду за межі держави;
• користуванні особистими транспортними засобами;
• реєстрації та володінні зброєю.


До порушників застосовують штрафні санкції, регульовані ч. 14 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження». Сума пені може змінюватись від 20 до 50% від суми заборгованості. Відсоткова ставка залежить від часового періоду, протягом якого особа ухиляється від виконання рішення суду.


Поряд із матеріальним покаранням, боржник може понести кримінальне покарання. Злісні неплатники можуть залучатися до громадських робіт, підлягають арешту терміном до 3-х місяців або засуджуються терміном до 2-х років.

Юридична допомога у Кривому Розі

Надати допомогу у вирішенні проблем зі стягненням та сплатою аліментів можуть адвокати. Фахівець у галузі сімейного та кримінального права Ратушна Руслана Павлівна готова роз’яснити нюанси законодавства про аліменти клієнтам з м. Кривий Ріг та області. Консультації можна отримати при особистій зустрічі та відео спілкуванні в зручному для клієнта месенджері.


Первинна консультація безкоштовна для осіб, які зараховуються законом до пільгових категорій.