Posted on

До кращого адвоката Кривого Рогу Ратушної Р.П, звернулася клієнта з приводу стягнення аліментів на утримання непрацездатної матері. Клієнтка мала онкозахворювання та істотно потребувала матеріальної допомоги з боку свого сина, який жодної допомоги не надавав.

Що було зроблено адвокатом?

Адвокатом було підготовлено позовну заяву про стягнення аліментів утримання непрацездатної матері. Адвокатом Кривого Рогу було доведено суду стан здоровя позивача, її потребу у матеріальній допомозі її сина. А також його змогу надавати таку допомогу матері.

Рішення суду першої інстанції:

Рішенням Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі судді Пустовіта О. Г. від 21 серпня 2018 року позов   ОСОБА_1 задоволено. Стягнуто з ОСОБА_2  на користь матері – ОСОБА_1 аліменти у розмірі 1/4 від всіх видів його заробітку (доходу). Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Рішення суду апеляційної інстанції:

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 11 грудня 2018 року апеляційну скаргу  ОСОБА_2 задоволено. Рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 серпня   2018 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

При ухваленні судового рішення апеляційний суд виходив із того, що позивачка є непрацездатною. Проте вона отримує пенсію у розмірі, що перевищує прожитковий мінімум, встановлений законом для осіб, які втратили працездатність. А тому не потребує необхідності отримувати сторонню матеріальну допомогу.

Позиція адвоката:

Адвокат Ратушна Р.П. не погодилася з висновком суду апеляційної інстанції. Постанову Дніпровського апеляційного суду від 11 грудня 2018 року було оскаржено в касаційному порядку до Касаційного цивільного суду Верховного суду.

Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку :

Статтею 51 Конституції України передбачено, що повнолітні діти зобов`язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.

Відповідно до частини першої статті 202 СК України повнолітні дочка, син зобов`язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Аналіз даної норми свідчить про те, що необхідною умовою для виникнення обов`язку повнолітніх дітей утримувати своїх батьків є наявність двох обов`язкових підстав –

  • непрацездатність батьків та
  • потреба уматеріальній допомозі.

Положеннями статті 205 СК України передбачено, що “суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі або у частці від заробітку з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін. При визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред`явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків”.

У пункті 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» судам роз`яснено, що обов`язок повнолітніх дочки, сина утримувати своїх непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги (стаття 202 СК України), не є абсолютним. У зв`язку з цим суд на вимогу дочки, сина, до яких пред`явлено позов про стягнення аліментів, зобов`язаний перевірити їхні доводи про ухилення батьків від виконання своїх обов`язків щодо них (стаття 204 СК України).

Правильність рішення суду першої інстанції:

Таким чином, у справі, що переглядається, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи й застосував норми матеріального права. Суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що позивачка є пенсіонеркою, непрацездатною, має важке захворювання, потребує лікування. А тому має необхідність у матеріальній допомозі. Проте відповідач, який є її сином, допомогу не надає. Хоча є працездатним, офіційно працевлаштований і має можливість сплачувати аліменти на утримання матері.

При цьому суд першої інстанції при визначені розміру аліментів на утримання позивачки врахував надання їй допомоги від іншого сина – ОСОБА_4 . А підстав, передбачених положеннями статті          204 СК України, для звільнення відповідача від обов`язку утримувати непрацездатну матір не встановив.

Безпідставність рішення суду апеляційної інстанції:

Безпідставними є посилання апеляційного суду на те, що позивачка хоча і є непрацездатною. Проте отримує пенсію у розмірі, що значно перевищує прожитковий мінімум, встановлений законом для осіб, які втратили працездатність. А тому не потребує необхідності отримувати сторонню матеріальну допомогу, безпідставні. Так як положення статей 202203 СК України не передбачають врахування лише прожиткового мінімуму, встановленого законом, як безумовної умови для стягнення чи відмови у стягненні аліментів на утримання непрацездатної матері.

Яке рішення прийнято судом касаційної інстанції?

Постановою Верховного суду від 05 вересня 2019 року у справі № 212/1055/18-ц провадження № 61-2386сво19 задоволено касаційну скаргу позивача ОСОБА 1. Скасовано Постанову Дніпровського апеляційного суду від 11 грудня 2018 року. Рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 серпня 2018 року залишено в силі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *