Posted on

До юридичної консультації адвоката Ратушної Р.П. звернувся клієнт щодо стягнення компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля. Протягом 2016-2018 років йому призначалась та виплачувалась сума на компенсацію витрат на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля. Однак суми виплати компенсації нараховані із порушенням Постанови КМУ від 14 лютого 2007 року № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування». Адже є меншими за 22% прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність у розрахунку на місяць.

При розгляді справи адвокатом доведено та судом встановлено, що:

  • ОСОБА_1 є інвалідом І групи безстроково у зв`язку із трудовим каліцтвом. Тому перебуває на обліку в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровської області.
  • На підставі Наказу Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві ОСОБА_1 безоплатно забезпечено автомобілем «Славута» ЗАЗ-110387-40.
  • Постановою Фонду від 10 лютого 2016 року ОСОБА_1 призначено фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу. А саме компенсацію витрат на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля за перше півріччя 2016 року у сумі 122,96 грн. За друге півріччя 2016 року у сумі 123,68 грн. ( одноразово). Постановою Фонду від 14 лютого 2017 року за перше півріччя 2017 року у сумі 142,50 грн.( одноразово), Постановою Фонду від 17 серпня 2017 року за друге півріччя 2017 року у сумі 142,49 грн.( одноразово); Постановою Фонду від 22 лютого 2018 року за перше півріччя 2018 року у сумі 153,74 грн.; Постановою Фонду від 12 вересня 2018року за друге півріччя 2018 року у сумі 156,28 грн.( одноразово).
  • На звернення ОСОБА_1 31 жовтня 2018 року про перерахунок виплаченої грошової компенсації Фондом соціального страхування відмовлено у здійсненні перерахунку. У листі зазначено, що усі належні до виплати суми компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілю позивачу виплачені.

Спір  між сторонами  виник з приводу розміру виплаченої Фондом соціального страхування суми компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілю.

Нормативне обгрунтування:

Відповідно до пункту 5 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за наявності медичних показань для одержання автомобіля і наявності або відсутності протипоказань до керування ним Фонд соціального страхування України забезпечує потерпілого автомобілем безоплатно чи на пільгових умовах, організовує та оплачує навчання водінню автомобіля, а також виплачує компенсацію на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування в порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ № 228 від 14 лютого 2007 року «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» встановлено, що грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачуються інвалідам, законним представникам дітей-інвалідів, що мають автомобілі та мотоколяски, – у розмірі відповідно 22 відсотки та 16 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, на транспортне обслуговування – у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.

Згідно п. 5 Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. N 228 компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік – у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення.

Отже, визначаючи розмір компенсації, відповідач повинен був виходити із вимог Постанови КМУ № 228 від 14 лютого 2007 року «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» та затвердженого нею Порядку у розмірі 22 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу на місяць.

Логічний і лексично-синтаксичний аналіз наведеної правової норми дає підстави для однозначного висновку про те, що компенсація на одну особу має нараховуватися щомісячно у розмірі 22 або 16 відсотків прожиткового мінімуму. Нараховані за кожен місяць суми компенсації виплачуються непрацездатним особам двічі на рік. Іншого логічного тлумачення зазначена норма не допускає.

Яке рішення прийнято судом?

      Рішенням рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 06 березня 2019 року, позов задоволено задовольнити в повному обсязі. Стягнуто з Фонду соціального страхування на користь ОСОБА_1 компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2016, 2017, 2018 року у розмірі 9258, 11 грн. А також компенсацію витрат на правову допомогу 2000 грн.

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 09 липня 2019 року апеляційну скаргу Фонду соціального страхування залишено без задоволення. Рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 06 березня 2019 року залишено без змін.

Стягнення компенсації на бензин

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.