Posted on

Пенсія по втраті годувальника. До адвоката Ратушної Р.П. за правничою допомогою звернулася внутрішньо переміщена особа зі скаргами на пенсійний фонд. Пенсійний фонд відмовився її перевести з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника через її статус внутрішньо переміщеної особи.  При цьому орган державної влади відмовився у неї приймати будь-які документи для такого переведення. Бо документи видані на тимчасово окупованій території України.

Що було зроблено адвокатом?

Адвокатом Ратушною Р.П. було опрацьовано законодавство України та судову практику. Адвокатом було обгрунтовано складено позовну заяву з посиланням на норми законодавства, висновку Верхового суду та Європейського суду з прав людини. У процесі розгляду справи нею було переконано суд у порушенні прав клієнти. А також доведено протиправність дій пенсійного фонду щодо відмови у призначенні їй пенсії по втраті годувальника.

Нормативне обгрунтування:

Відповідно до ст.910 Закону України “Про загальнообовєязкове державне пенсійне страхування”, позивач обрала пенсію у зв’язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч.3 ст.45 цього ж Закону , переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до п.п.10 п.2.3 Розділу II Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», до заяви про призначення пенсії членам сім’ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.

Так, позивач разом із померлим чоловіком проживали у АДРЕСА_2. Вони є особами, переміщеними з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Проте, пенсійна справа ОСОБА_3 була переведена та зберігається на території підконтрольній Україні. Ця особа отримувала пенсію за віком, яка була визначена уповноваженим органом виконавчої влади України, тобто Пенсійним фондом України. Таким чином позивач має право на пенсію по втраті годувальника.

Щодо відмови пенсійного фонду прийняти документи, видані на тимчасово окупованій території.

Щодо відмови Пенсійним фондом у зв’язку із тим, що документи були не оформлені відповідно до норм чинного законодавства України. Суд прийшов до висновку :

до вказаних правовідносин застосуванню підлягають так звані “намібійські винятки” Міжнародного суду ООН. А саме: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

Яке рішення було прийнято?

Рішення Дніпропетровського окружного адімінстративного суду від 21 грудня 2018 року позов адвоката задоволено у повному обсязі. Визнано протиправною відмову Пенсійного фонду в призначенні ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника. Зобовязано Пенсійний фонд призначити, нарахувати та виплати ОСОБА_1 пенсію у зв’язку із втратою годувальника з моменту її звернення. Рішення набрало законної сили, в апеляційному порядку не оскаржено.

Пенсія по втраті годувальника

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *