Posted on

Біржовний договір купівлі-продажу ВіДо адвоката Ратушної Р.П. звернувся клієнт щодо оформлення права власності на земельну ділянку під житловим будинком. Проте виявилося, що право власності на житловий будинок клієнта неналежним чином оформлене. Договір купівлі-продажу нерухомого майна не був укладений у нотаріально посвідченій формі, тому є нікчемним. Цей договір був укладений на товарній біржі у Криворізькій філії Універсальної Товарної Біржі «Нерухомість Н» у 1998 році.

Адвокатом ретельно було вивчено судову практику, складено позовну заяву, звернено увагу суд на те, що оскільки спірний договір купівлі-продажу житлового будинку укладений у 1998 році, тому до спірних правовідносин необхідно застосувати ЦК Української РСР.

Нормативне обгрунтування:

За загальним правилом, визначеним у статті 47 ЦК Української РСР, договори купівлі-продажу нерухомості підлягали нотаріальному посвідченню.

Згідно із частиною першої статті 128 ЦК Української РСР право власності (право оперативного управління) у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором.

Відповідно до статті 224 ЦК Української РСР за договором купівлі-продажу продавець зобов’язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов’язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму.

На час укладення спірного договору чинним був Закон України «Про товарну біржу».

Відповідно до статті 15 Закону України «Про товарну біржу (у редакції на час укладення вказаного договору) угоди, зареєстровані на біржі, не підлягають нотаріальному посвідченню.

Отже, законодавець на час виникнення спірних правовідносин не вимагав нотаріального посвідчення договору відчуження нерухомості у разі укладання такого договору на товарній біржі.

Яке рішення було прийняте судом?

Рішенням Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу від 26 лютого 2019 року позов адвоката задовлено у повному обсязі. Суд вирішив визнати дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна, укладений 28 квітня 1998 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 та зареєстрований 28 квітня 1998 року в «Журналі реєстрації біржових угод з нерухомістю» за №225 у Криворізькій філії Універсальної Товарної Біржі «Нерухомість Н». Рішення в апеляційному порядку не оскаржене та набрадо законної сили

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.