Posted on

Юридичною консультацією адвоката Ратушної Р.П. надавалася юридична допомога, щоб стягнути аліменти на повнолітню дитину, яка продовжує навчання. Адвокат звернулася до суду з позовом про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання. Відповідач всіляко намагався уникнути стягнення грошових коштів, усиновлюючи чужих дітей.

Адвокатом було компетентно підготовлено усю процесуальну документацію. У процесі розгляду справи вона переконала суд першої та апеляційної інстанцій у можливості відповідача оплачувати аліменти. Оскільки аліменти потрібні утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання. Також довела суду потребу дитини в утриманні у звязку з навчанням.

Нормативне регулювання:

Правовідносини щодо утримання батьками повнолітніх дочки, сина регулюються главою 16 СК України, яка, зокрема, передбачає обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги. При визначенні розміру аліментів мають бути враховані вартість навчання, вартість підручників, проїзду до навчального закладу, проживання за місцем його знаходження.

Відповідно до статті 199 СК України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення віку 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

Нормою частини 2 статті 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Відповідно до абзацу 1 п. 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» № 3 від 15.05.2006 року, обов`язок батьків утримувати повнолітню дочку, сина, які продовжують навчання після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.

Яке рішення прийнято судом першої інстанці?

Рішенням Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 03 жовтня 2019 року позовні вимоги позивача задоволено частково.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 , аліменти в розмірі 1/10 частини з усіх видів заробітку (доходу), щомісяця,

на утримання дочки ОСОБА_4 , на період навчання,

але не більше ніж до досягнення 23 років, починаючи стягнення з 03 вересня 2018 року до 30 червня 2021 року.

Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць допущено до негайного виконання.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 , витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 2 000 гривень.

Яке рішення прийнято апеляційним судом?

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 13 січня 2020 року змінено Рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 03 жовтня 2019 року.

Вирішено виключити з 2 абзацу резолютивної частини рішення суду кінцеву дату навчання «до 30 червня 2021 року» та доповнити 2 абзац резолютивної частини рішення суду після слів:

  • «починаючи стягнення з 03 вересня 2018 року» текстом наступного змісту:
  • «до закінчення ОСОБА_4 , навчання на геолого – екологічному факультеті Державного вищого навчального закладу «Криворізький національний університет»,
  • але не більше ніж до досягнення ОСОБА_4 23-х років».