Posted on

Клієнтка звернулась до адвоката Ратушної Р.П. для стягнення пені по аліментам з колишнього чоловіка. У 2010 році клієнтка отримала судовий наказ на аліменти. Батько дитини виконував свої обовязки не належним чином. З 2016 року батько взагалі припинив сплачувати аліменти на дитини. Утворилась заборгованість зі сплати. У звязку з цим Клієнтка бажала здійснити стягнення пені по аліментам.

Дії адвоката

Зібравши необхідний пакет документів, адвокат підготовуала матеріали для подання позову до суду. Пеня з просторочення сплати аліментів склала більше ніж 50000,00 грн.
Неустойка (пеня) – це спосіб забезпечення виконання зобов`язання. Її завдання – сприяти належному виконанню зобов`язання, стимулювати боржника до належної поведінки. Однак таку функцію неустойка виконує до моменту порушення зобов`язання боржником. Після порушення боржником свого обов`язку неустойка починає виконувати функцію майнової відповідальності. Це додаткові втрати неналежного боржника, майнове покарання його за невиконання або невчасне виконання обов`язку сплатити аліменти.

Рішення суду

Дитина у будь-якому випадку повинна бути захищена та отримувати належне утримання від батьків; що гарантовано як нормами СК України; так і ч. ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року; яка ратифікована постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року; згідно з якою держава визнає право кожної дитини на рівень життя; необхідний для фізичного, розумового; духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи; які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя; необхідних для розвитку дитини.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про охорону дитинства»; кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного; духовного та соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов; необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

При визначенні розміру пені позивач здійснила розрахунок пені на суму заборгованості за той місяць, в якому не проводилось стягнення аліментів або на суму недоплачених аліментів, а кількість днів прострочення обчислила виходячи з наступного місяця, після того, в якому аліменти не сплачувались або сплачені не в повному обсязі, та враховуючи обмеження викладені у ст. 196 СК України, а саме розмір пені не повинен перевищувати 100% від суми заборгованості, та обмеживши період для розрахунку з 01.07.2016 по 11.10.2020, що всього становить 53362,37 грн. (а.с. 10-11).
Суд погоджується з наведеним розрахунком, оскільки він виконаний вірно із застосуванням правового висновку Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №572/1762/15-ц та від 03.04.2019 у справі №333/6020/16-ц.

Отже, рішенням суду було задоволено вимоги зі стягнення пені за прострочення сплати аліментів.