Posted on

Клієнт звернувся до адвоката Ратушної Р.П. для оскарження рішення про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. У 2009 році клієнт звернувся до нотаріальної контори із заявою для того, щоб прийняти спадщину після смерті батька. Заяву було подано у встановлений законом строк, однак свідоцтво про право на спадщину не отримано Клієнтом.
Рідні брат та сестра Клієнта, у 2010 році отримали рішення суду. Вказаним рішенням було встановлено додатковий строк для того, щоб прийняти спадщину після померлого батька. Однак, встановлюючи додатковий строк, судом не було враховано наявність ще одного спадковдавця – Клієнта.
Таким чином, частка Клієнта у спадщині була зменшена рішенням суду, про яке йому стало відомо лише у 2019 році.

Дії адвоката для скасування рішення про встановлення додаткового строку про прийняття спадщини

Проаналізувавши всі ризики адвокатом було вирішено подавати апеляційну скаргу. Вказаною скаргою необхідно було скасувати рішення суду, яким встановлено додатковий строк для прийняття спадщини. У судовому засіданні адвокатом було викладено та доедено свою позицію.

Висновки суду

Колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції під час судового розгляду справи допустив неповне з`ясування обставин. Суд не перевірив наявність або відсутність, інших спадкоємців померлого. Отже, суд не з`ясував чи була відмова таких спадкоємців на дачу згоди позивачам, які пропустили встановлений законом строк. Тобто, суд належним чином не визначив коло спадкоємців померлого батька. Відповідно суд прийняв позов не до тієї особи, яка має відповідати за позовом. Відповідачем по справі повинен був бути наш Клієнт, спадкоємець, який прийняв спадщину.

Посилання суду на діючі норми

У постанові ПленумуВерховного СудуУкраїни №7від 30.05.2008року «Просудову практикуу справахпро спадкування» вказано, що спадкоємець є таким, що спадщину не прийняв, якщо свідомо, за відсутності будь-яких перешкод своєчасно не вчиняв дії з прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту її відкриття.

Виходячи зі змісту ст.1272ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Результат по справі про скасування рішення про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини

Адвокатом отримано саме таке рішення, на яке очікував Клієнт. Рішення суду, прийняте у 2010 році, скасовано. Клієнт задоволений результатом, робота адвоката виконана бездоганно!